ZAPISY NA OBÓZ ZDOBYWCÓW BIEGUNÓW - OSTRZYCE 2017

OZB PLIK


Dołącz do nas i pozwól swojemu dziecku poczuć się jak prawdziwy Zdobywca!

Obozy Zdobywców Biegunów to:

  • odkrywanie swoich marzeń i dążenie do ich realizacji
  • poznawanie skarbów przyrody podczas przygód survivalowych
  • zdobywanie nowych przyjaciół

 


Twoja pociecha pojedzie na nasz Obóz? - Dzięki Tobie dzieci w trudnej sytuacji losowej również! Twój gest pomaga spełniać marzenia o wyjeździe Małym Zdobywcom w potrzebie.


Co nas wyróżnia?

  • unikatowa Metoda "Biegun", która buduje w uczestnikach postawy, wzmacnia w umiejętności planowania i realizacji celów
  • doświadczona, pełna pozytywnej energii kadra trenerska, przeszkolona przez Fundację
  • interesujące ćwiczenia fizyczne, inspirowane treningami Marka Kamińskiego i Jaśka Meli
  • nietuzinkowe zajęcia survivalowe z wykorzystaniem oryginalnego sprzętu używanego przez Marka Kamińskiego podczas jego wypraw
  • indywidualne podejście do każdego uczestnika

 


O obozach

Obozy Zdobywców Biegunów to 12 dniowe wyjazdy dla dzieci.

„Uczymy dzieci, które są w trudnej sytuacji życiowej, w jaki sposób poprzez motywację, wizualizację przyszłości i stawianie sobie celów, można umocnić poczucie własnej wartości. Poprzez mini – wyprawy w wyimaginowane zakątki świata i uczestniczenie w aktywnościach ruchowych, warsztatach psychologicznych inspirujemy, wzmacniamy i dodajemy wiary we własne siły. Pokazujemy dzieciom, jak nabyte podczas Obozu umiejętności i narzędzia motywacyjne wykorzystywać do czerpania z własnego wnętrza, do podążania za marzeniami i dalszego samorozwoju.” – mówi Marek Kamiński o Obozach

Dzieci uczestniczące w Obozie Zdobywców Biegunów mają szansę skonfrontować się ze swoimi marzeniami („biegunami”) i odkryć własną drogę, by je osiągnąć. To umocnienie wewnętrzne i ugruntowanie jest szczególnie ważne w niesprzyjających warunkach takich jak np. choroba, przebywanie w domu dziecka. Obóz daje możliwość rozwinięcia motywacji i poczucia własnej wartości, wytrwałości w działaniu i wiary we własne możliwości, czasem na przekór temu, co wydawałoby się „oczywiste”. Wypełnia on tym samym lukę w systemie edukacji, w którym bardzo mało miejsca poświęca się podstawowym umiejętnościom związanym z radzeniem sobie z emocjami, porażką, stawaniem sobie celów.

Obóz Zdobywcy Biegunów, jako całość, ma na celu wzmocnienie w Uczestnikach pewności siebie, umiejętności planowania, realizacji celów i współpracy z innymi. Ma budować postawy, dawać wiedzę, poczucie wsparcia grupy. Wszystko to odbywa się według unikatowej Metody „Biegun”, stworzonej przez Marka Kamińskiego na podstawie jego przemyśleń, doświadczeń i pracy z innymi. Obóz jest więc zarazem po prostu obozem – czasem pełnym atrakcji i służącym wypoczynkowi, ale też jednocześnie małą „drogą” każdego z uczestników na własny biegun, drogą wspieraną krok po kroku poprzez samą metodę, opiekunów i grupę. Niniejszy manual obejmuje zestaw wspierających ćwiczeń i zadań – indywidualnych i zespołowych – których celem jest „wprowadzenie” do każdego kolejnego kroku Metody i jednocześnie budowanie postaw i wewnętrznych, osobistych zasobów dzieci, jakimi są pewność siebie, panowanie nad lękiem, twórcze posługiwanie się wyobraźnią i komunikacja oraz współpraca z innymi.

Podczas obozu mają miejsce rozmowy indywidualne uczestników z instruktorami, które dopełniają proces przemiany i oparte są na wzajemnym zaufaniu. Ćwiczenia indywidualne, których rezultat zapisywany jest w Dzienniku Zdobywcy prowadzonym przez każdy z uczestników, uczą autorefleksji oraz sztuki planowania. Prowadzenie dziennika to także obserwowanie procesu zmiany, jaki w nich zachodzi, emocji, jakie są pojawiają, by zaowocowało to w przyszłości umiejętnością wglądu. Obóz zawiera również elementu survivalu i pierwszej pomocy oraz treningu fizycznego dopasowanego do uczestników i ich możliwości. Puszczane są również filmy z wypraw p. Marka Kamińskiego, w tym z wyprawy z Jasiem Melą oraz filmy fabularne, które budują pozytywne postawy.


Postawa Zdobywcy to zespół cech, które chcemy wykształcić w uczestnikach obozu. Zdobywca jest odważny, pomocny, wrażliwy na potrzeby innych, asertywny, wytrwały, szczery i słucha głosu swego serca.

SONY DSC

Dzień I - Integracja
Poznanie się, ustanowienie zasad grupowych, zapisanie zasad grupowych

Dzień II - Krok 1. „Odkryj swój biegun"

Czym jest Biegun? To Twoje największe marzenie, coś co jest dla Ciebie najważniejsze. Jak go poznać? Gdy myślisz o swoim celu – o Biegunie, czujesz się dobrze, radośnie i jesteś gotow/a do poświęceń, żeby go osiągnąć. Żeby odkryć swój Biegun musisz poświęcić na to trochę czasu, zastanowić się nad sobą, swoim życiem.

Inspiracja: Wyprawa z Wojtkiem Moskalem na Biegun Północny 1995r.

Dzień III - Krok 2. „Mapa drogi

Czym jest Biegun? To Twoje największe marzenie, coś co jest dla Ciebie najważniejsze. Jak go poznać? Gdy myślisz o swoim celu – o Biegunie, czujesz się dobrze, radośnie i jesteś gotow/a do poświęceń, żeby go osiągnąć. Żeby odkryć swój Biegun musisz poświęcić na to trochę czasu, zastanowić się nad sobą, swoim życiem.

Inspiracja: Wyprawa z Jaśkiem Melą na Bieguny 2004

9d153_grochuIMG_3230

Dzień IV - Krok 3 „Najlepszą praktyką jest dobra teoria”

Aby mapa drogi przybrała ostateczną i szczegółową postać, potrzebna jest nam informacja i wiedza o rzeczywistości, w której przyjdzie nam działać, trudnościach, które musimy przezwyciężyć oraz już istniejących rozwiązaniach. Źródłem może być Internet, książki, osoby, które osiągnęły zbliżone cele. Ważna jest otwartość na świat i na innych ludzi.

Inspiracja: film “Ekspedycja Wisła 2010

Dzień V - Krok 4 „Wyjście poza schemat”

Świat jest bogaty w możliwości, których nigdy nie poznamy, jeśli pozostaniemy po stronie przeszkód. Aby osiągać nowe cele, trzeba pokonać różne ograniczenia, nie tylko te zewnętrzne, ale przede wszystkim te, które tkwią w nas samych. Schematy, sposób w jaki postępuje większość ludzi czy obiegowe opinie, to wszystko powoduje budowanie barier we własnych umysłach. Odwaga polega na myśleniu wbrew schematom, a czasem nawet wbrew sobie.

Inspiracja: Samotna wyprawa na Biegun Południowy 1995

Dzień VI - Krok 5 „Wizualizacja jako metoda przygotowań”

Kiedy mamy zgromadzoną wiedzę na temat projektu, przemyśleliśmy trudności, rozmawialiśmy z autorytetem w danej dziedzinie, warto zrobić w umyśle wizualizację projektu: krok po kroku drogę na nasz Biegun. Można to zrobić liniowo, wychodząc od dnia dzisiejszego krok po kroku, dzień po dniu, chwila po chwili wyobrażać sobie i wizualizować swoją drogę na Biegun, zobaczyć poprzez wizualizację, jakie trudności się pojawią i jak dać sobie z nimi radę. Im więcej pytań się pojawi, tym lepiej.

Inspiracja: Wyprawa przez Pustynię Gibsona 1998

Dzień VII - Krok 6 i 7 „Start” oraz „Droga jest ważniejsza niż cel”

Krok 6. Strart

Cel jest ważny tylko po to, aby wyruszyć w drogę. On nie jest najważniejszy, to droga jest celem. Po starcie następuje zderzenie naszych założeń z rzeczywistością. Plan i my musimy to udźwignąć, wówczas wychodzą wszelkie niedociągnięcia, trzeba być elastycznym i umieć go zmodyfikować.

Inspiracja: Wyprawa przez Atlantyk 1998 i 2000.

Krok 7. Droga jest ważniejsza niż cel

Pamiętajmy, że to głowa, a nie nogi dochodzą na Biegun, stąd ważne żeby być w harmonii ze sobą, zespołem i światem. Kiedy jest nam trudno, jesteśmy wyczerpani, bliscy rezygnacji, próbujmy dać się poprowadzić przez podświadomość, która może nam pomóc pokonać ograniczenia. Ważne jest wyznaczenie rytmu dnia i rytmu drogi, ponieważ oszczędza on naszą energię, która jest zasobem deficytowym

Inspiracja:Wyprawa na Grenlandię 1993 r.

b8efe_grochuIMG_4815_male

Dzień VIII - Krok 8 „Dwa bieguny”

Idąc na biegun możemy go nie osiągnąć, ale porażka jest drugą stroną sukcesu, a nie jego odwrotnością. Jeżeli przyjmiemy, że droga jest celem, to tak naprawdę liczy się nie tyle osiągnięcie celu, co wiedza, którą zdobywamy o świecie i o sobie. Porażka to siostra sukcesu, która przychodzi do nas jak nauczyciel,abyśmy dowiedzieli się czegoś ważnego o nas samych. Bardzo ważne jest wzięcie odpowiedzialności za porażkę i jej konsekwencje. Często sukces, który przychodzi w miarę łatwo, sprawia, że nie płynie z niego żadna nauka.

Inspiracja: Samotny trawers Antarktydy 1996/97 (“Moje bieguny”, str. 311-386).

Dzień IX - Krok 9 „Nie osiedlaj się na biegunie”

Biegun Północny jest magicznym miejscem, ale także pewną metaforą, ponieważ nie można się na nim zatrzymywać i osiedlić. Podobnie jest w życiu. Czasem nie warto za bardzo przywiązywać się do osiągniętego celu albo sukcesu, bo może on stać się balastem, czymś co nas hamuje, co nie pozwala iść dalej. Dlatego nieraz osiągnięcie nawet najbardziej ambitnego celu jest tylko początkim następnego etapu, ale nie końcem całej podróży przez Życie.

Inspiracja: Wyprawa Odyseja (zaplanowana na 2015r.).

Dzień X - Dzień ostatniego kroku Metody „Biegun (Krok 10 „Poznaj samego siebie”) oraz zakończenia obozu

W tym miejscu warto się na chwilę zatrzymać, wrócić myślami do tej chwili, kiedy odkryliśmy swój Biegun. Czy wierzyliśmy, że nam się powiedzie? Jakie były kluczowe momenty naszej drogi, które zadecydowały o osiągnięciu celu albo nie? Jakie z tej drogi płyną wnioski? Czego dowiedzieliśmy się o samych sobie, czy udało nam się ze sobą porozmawiać? Kto nas wsparł, komu mogliśmy zaufać, prosić o pomoc? Teraz możesz spokojnie wrócić do kroku pierwszego i zacząć myśleć: Jaki jest mój następny Biegun?

Inspiracja: Wyprawa 3 Biegun (2015 rok).

Przeczytaj więcej o Obozach Zdobywców Biegunów

Obozy realizowane są w dwóch edycjach: zimowej i letniej.