8 dni, 200 kilometrów – już w połowie października Marek Kamiński wyruszy pieszo w fascynującą podróż dookoła Tatr. No Trace Tatra to przedsięwzięcie propagujace ideę minimalizowania wpływu człowieka na środowisko naturalne – świadomego i odpowiedzialnego podróżowania. Celem wędrówki jest także zwrócenie uwagi na wyjątkowość Tatr, lecz także problemy, z którymi zmagają się Tatrzańskie Parki Narodowe po obu stronach granicy.

„Ambicją wszystkich ludzi jest pozostawić po sobie ślad na Ziemi i najczęściej tym śladem są śmieci. Ja chcę przejść wokół Tatr, pozostawiając po sobie jedynie ślad w świadomości ludzi.”
– Marek Kamiński

Tatry są niczym wyspa na morzu cywilizacji. Wędrówka na granicy gór i cywilizacji, na styku tych dwóch różnych światów ma na celu obserwację zagrożeń, które czyhają na tę oazę dzikiej natury. Podróż Marka Kamińskiego rozpocznie się 12 października w Zakopanem i potrwa osiem dni. Podczas wyprawy Kamiński odwiedzi miejsca, w których widać negatywny wpływ człowieka, i porozmawia z ludźmi na rozmaite sposoby związanymi z Tatrami – badaczami przyrody, ratownikami, historykami, folklorystami, artystami, właścicielami schronisk, rdzennymi mieszkańcami czy wreszcie przypadkowymi turystami. Każdy z nich ma własne spojrzenie na Tatry, dostrzega inne problemy, reprezentuje inne interesy. Trasa powiedzie z Zakopanego przez Orawice, Zuberec, Kwaczany, Liptowski Mikułasz, Podbańską, Smokowce, Tatrzańską Łomnicę, Zdziar, Łysą Polanę, Morskie Oko i z powrotem do Zakopanego.
Zrzut ekranu 2017-10-05 o 12.56.43
Wszystkie działania będą prowadzone z pełnym szacunkiem dla przyrody – bez pozostawiania w niej śladów ludzkiej obecności. No Trace Tatra ma być inspiracją do myślenia i do dyskusji na tematy związane z ochroną środowiska i odpowiedzialnym podróżowaniem. Przedsięwzięciu towarzyszy również myśl Leave Trail – Markowi Kamińskiemu zależy, by poprzez własne działania pozostawić ślad w umysłach ludzi. Ważnym aspektem jest pokazanie, że przez podróże można pozytywnie wpływać na otoczenie, szanując środowisko i dając coś od siebie.

Projekt jest wstępem do podróży Marka Kamińskiego dookoła świata. Okres przygotowawczy ma na celu przetestowanie innowacyjnego sprzętu w różnych warunkach pogodowych oraz zbadanie zapotrzebowania społecznego na tego typu projekt.

Przebieg wyprawy No Trace Tatra można będzie śledzić na portalach społecznościowych Marka Kamińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego.

***
Sponsorzy główni
GeberitHotel BUKOVINA

Partner wspierający
Restauracja Zakopiańska

Patroni medialni
TVNGazeta Wyborcza, kwartalnik TATRY

Możliwość komentowania jest wyłączona.