bec9f_grupowe

Ponad 4000 kilometrów, około 100 dni, tyle samo spotkań i pytań o najważniejsze w życiu wartości.16 marca 2015 roku Marek Kamiński wyruszył w pieszą podróż z Kaliningradu do Santiago de Compostela – przemierzy szlak Św. Jakuba, znany potocznie jako Camino, po to, by inspirować i skłonić do refleksji.

3 Biegun - będzie miał przede wszystkim wymiar duchowy. Nie bez powodu za miejsce początkowe wyprawy podróżnik wybrał Kaliningrad, a koniec Santiago de Compostela – zwieńczenie najsłynniejszej w Europie drogi pielgrzymkowej, szlaku Św. Jakuba. - Ta klamra to kolejne „dwa bieguny” do zdobycia i poznania – podkreśla Marek Kamiński - Kaliningrad, miejsce z którym związany był Immanuel Kant, to symboliczny „biegun rozumu”, Santiago de Compostela to „biegun wiary”. Kamiński wyrusza w podróż „szlakiem wartości” - podczas swojej wędrówki będzie spotykał się z różnymi ludźmi i rozmawiał o tym, co w dzisiejszej, pogrążonej w duchowym kryzysie, Europie, jest najważniejsze. Poznanych ludzi będzie pytał o to, jakie znaczenie współcześnie mają takie pojęcia jak: prawda, dobro, szczerość, uczciwość, duchowość, miłość, szacunek, czy uważność. O tym, komu te pytania podstawi, zdecyduje często przypadek, ale też podróżnik chętnie przyjmie różne propozycje i zaproszenia – tę wyprawę można więc współtworzyć razem z nim.

Marek Kamiński przygotował też specjalny wykład, który planuje wygłosić w różnych, mijanych po drodze szkołach lub na uniwersytetach. „Europa w dobie kryzysu wartości” to wystąpienie, podczas którego podróżnik nie tylko odniesie się do celu swojej aktualnej wyprawy, ale również opowie o podróży z Jasiem Melą i przedstawi autorską Metodę Biegun, czyli sposób na to, by zdobywać własne bieguny i spełniać marzenia. Wykład kierowany będzie głównie do wszystkich tych, którzy chcą na nowo uwierzyć w sens życia zgodnie z najważniejszymi wartościami. „Szlakiem wartości” będą mogli wyruszyć również uczniowie polskich szkół podstawowych gimnazjalnych i liceów. Jeszcze przed rozpoczęciem projektu uruchomiona zostanie platforma internetowa z modułem edukacyjnym (EduZone) skierowanym do uczniów i nauczycieli. Oprócz wiedzy z zakresu wartości i motywacji znajdą się tam scenariusze lekcji przygotowane w oparciu o metodę Biegun, e-lerning dla nauczycieli z metody, ćwiczenia i tematy do dyskusji pozwalających odkrywać wartości ważne w kontekście całego społeczeństwa europejskiego.

Wartości udokumentowane. Efektem ponad 100-dniowej podróży Marka Kamińskiego będzie 72-minutowy film dokumentalny, którego reżyserem i scenarzystą będzie Jan Czarlewski – mieszkający we Francji artysta młodego pokolenia, nagradzany wielokrotnie na festiwalach w Locarno, Amsterdamie i European Film Awards. Film zobrazuje najważniejsze rezultaty projektu i utrwali kluczowe przemyślenia na temat wartości, które Marek kamiński odnajdzie w drodze do Santiago de Comstelo, a które każdy z nas może odnajdować w swoim życiu na co dzień.